עודף של שתן לאחר ניתוח גב

אי נקיטת שתן יכולה להיות סימפטום מביך ובוודאי תופעת לוואי לא רצויה של סוגים מסוימים של ניתוח גב. האופי הפולשני של הנוירוכירורגיה נושא סיכונים גדולים: ייצור שתן מוגבר עשוי להיראות לאחר ניתוח בחולים ללא היסטוריה של בריחת שתן. הפתולוגיה טמונה פגיעה בעצבים האחראים לשמירה על שתן.

ריפוי נוירופתי

חולים המציגים עם בריחת שתן לאחר ניתוח גב מוערכים בדרך כלל עבור בריחת שתן נוירופתית. סוג זה של בריחת שתן, אשר עשוי להיות מסווג בתור פעיל או פסיבי, הוא בדרך כלל עקב נזק עצבי המוביל חוסר תפקוד שלפוחית ​​השתן.

הפסד של שלפוחית ​​השתן

אי-שקט נוירופתי פעיל גורם לבעיות בשמירה על שתן בשלפוחית ​​השתן, כאשר עצבים המאפשרים הרפיה והרחבה של שלפוחית ​​השתן ניזוקים, התוצאה היא שלפוחית ​​השתן שאינה תואמת את השתן הנכנס, ובלי יכולת ההתרחבות, בקצב המופק, הגודל האפקטיבי של שלפוחית ​​השתן מתכווץ באופן משמעותי: למטופל זה עשוי להיראות כעלייה בהפקת שתן, אולם זהו למעשה אובדן של פונקציית המאגר של שלפוחית ​​השתן, מה שמוביל לדחפים תכופים יותר.

איבוד שלפוחית ​​השתן

לחלופין, בריחת נוירופתית “פסיבית” עשויה להיות תוצאה של פגיעה בעצבים השולטים בשסתום היוצא, הידוע גם בשם הספינקטר. במקרה זה, שלפוחית ​​השתן עדיין מסוגל להתרחב, אם כי שתן נוטים לדלוף החוצה גם עם עליות מתונות בלחץ. הסיבה לכך היא זרימת השתן נקבעת על ידי שני כוחות, הלחץ מתוך שלפוחית ​​השתן מאלץ שתן החוצה, ולחץ של הספינקטר לשמור על שתן פנימה ללא שסתום מתפקד כראוי, החולה הופך מסוגל לשמור על נפח בשלפוחית ​​השתן, מוביל כדי הפסקות אמבטיה תכופים יותר.

תובנה מומחה

על פי פרק “שתן שתן” מן “אורולוגיה כללית של סמית ‘,” ייצור שתן מוגברת לאחר הניתוח דורש הרופא שלך כדי למיין איזה סוג של בריחת נוירופתית היא הסיבה. ד”ר טנאגו אומר בפרק, כי חולים עשויים לסבול משילוב של שני סוגים אם הנזק העצבי הוא משמעותי ואסטרטגיות הטיפול חייב להיות מותאם בהתאם.

יַחַס

בעוד בריחת שתן עקב נזק עצבי במהלך הניתוח היא אבחנה פשוטה יחסית לעשות, הטיפול נשאר משימה קשה. בהתאם לסוג של בריחת שתן, פעיל או פסיבי, תרופות זמינים כדי לתקן את בעיות השרירים בשלפוחית ​​השתן ואת הסוגר, בהתאמה. בנוסף, ניהול כירורגי עשוי להיות אופציה מתאימה במקרים מסוימים. בסופו של דבר, המטרה היא לזהות את הגורם השורש של incontinence ולקבל טיפול מוקדם על הסיכוי הטוב ביותר לשמור על מערכת השתן.