האם טרפנטין בריא לריאות?

טרפנטין הוא ממס עשוי עץ או מסטיק של עצי אורן. צבעים, שרפים, דיו ומוצרים רבים אחרים מכילים טרפנטין, והוא גם משמש להכנת קמפור ומנטול. טרפנטין הוא חומר רעיל שאינו בריא לריאות. נשימה באדים טרפנטין עלולה לגרום לבעיות בריאות קצרות טווח וארוכות טווח.

לטווח קצר אפקטים

נשימה באדים טרפנטין יכולה לגרות את הריאות, האף והגרון, מה שמוביל לשיעול, צפצופים וקוצר נשימה, על פי גיליון עובדות חומרים מסוכנים ממחלקת הבריאות והשרותים של ניו ג’רזי. תסמינים אחרים של נשימה טרפנטין עשויים לכלול כאבי ראש, סחרחורת ובחילות. חשיפה ברמה גבוהה לטרפנטין עלולה לגרום לבצקת ריאות, הצטברות קטלנית של נוזלים בריאות שגורמת לקוצר נשימה חמור.

השפעה לטווח ארוך

טרפנטין מגרה את הריאות, וחשיפה ארוכת טווח עלולה להוביל לדלקת כרונית של ברונכיטיס, על פי נתוני משרד הבריאות של ניו ג’רזי. מינהל הבריאות והבטיחות התעסוקתית בארה”ב אומר כי מחקרים הראו כי עובדים שנחשפו באופן קבוע לטורפנים, אחד המרכיבים העיקריים בטרפנטין, במשך יותר מחמש שנים, נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן ריאה.

גבולות

שניהם OSHA ואת הוועידה האמריקאית של היגייניסטים תעשייתיים הממשלה יש להגדיר 100 חלקים למיליון, או ppm, של האוויר כמו הגבול המקובל לחשיפה טרפנטין הנשימה. התקן מבוסס על חשיפה ממוצעת על פני שמונה שעות עבודה. 100 ppm שווה 560 מיליגרם למטר מעוקב של אוויר.

מְנִיעָה

אנשים שעובדים עם טרפנטין יכולים לנקוט מספר אמצעי זהירות להגבלת החשיפה הנשימתית לחומר. אוורור נאות יש צורך להבטיח רמות לא יעלה על תקני איכות האוויר OSHA. זה עשוי לכלול מערכת אוורור מיוחד או מאוורר אוורור. OSHA ממליץ גם עובדים ללבוש הנשמה כאשר הם עובדים באזורים בהם ריכוזי טרפנטין יעלה על איכות האוויר המומלצת. עובדים צריכים ללבוש גם ביגוד מגן, כפפות ומשקפי בטיחות בעת עבודה עם טרפנטין.