הוא ויטמין טוב לחולי סוכרת?

ויטמין A מתרחש בריכוז גבוה של פירות וירקות כגון גזר, כרוב, דלעת, תפוחי אדמה מתוקים, עגבניות, ירוקים קולארד, תרד, משמשים, ברוקולי ו מלון. מזונות אלה מסווגים כמו פרוטמין A קרוטנואידים, ומחקרים מציע שהם עשויים להיות קצת תועלת לחולי סוכרת. שוחח עם הרופא או עם ספק שירותי הבריאות על ויטמין A קרוטנואידים עשיר אם יש לך סוכרת או נמצאים בסיכון לפתח את המצב.

קרוטנואידים

מחקרים מראים קשר משמעותי בין קרוטנואידים עשירים בוויטמין A לבין מצב של סוכרת. על פי מחקר שנערך בשנת 2005 על ידי חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, רמות גבוהות של גלוקוז בדם, כמו גם רמות גבוהות יותר של צום אינסולין, נצפו בקרב משתתפי המחקר עם רמות נמוכות יותר של קרוטנואידים. רמות קרוטנואידים ירדו גם עם החמרת חוסר הסובלנות לגלוקוז. ממצאים אלו מצביעים על כך שויטמין A עשוי לעזור לחולי סוכרת לנהל את מצבם.

רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך ארוך טווח שכיח של סוכרת המאופיין בנזק לכלי הדם שמזינים את הרשתית, ויכול להוביל להפסקת הרשתית ולעיוורון. ויטמין A קרוטנואידים עשירים עלולים להקטין את הסיכון לחלות בחולי סכרת לפתח רטינופתיה סוכרתית. על פי מחקר שנערך על ידי חוקרים אוסטרליים ופורסם ב “British Journal of Nutrition”, סוג 2 חולי סוכרת אשר היו רמות נמוכות יותר של קרוטן lycopene ו לוטאין ו zeaxanthin היו רמות גבוהות יותר של רטינופתיה.

רעלת הריון

רעלת הריון מתרחשת לאחר השבוע ה -20 של ההריון וגורמת ללחץ דם גבוה וחלבון בשתן, מצב זה עלול לגרום לסיבוכים חמורים באם כמו שבץ וקרע בכבד. ויטמין A קרוטנואידים עשירים עשויים להפחית את הופעת רעלת הריון בחולי סוכרת סוג 1, על פי מחקר שנערך בשנת 2011. על פי הסופרת הראשית מדונה אזר, מד”ר של מרכז הסוכרת של הרולד חאם אוקלהומה, רמות נמוכות של אלפא ובטא קרוטן בנשים בהריון מסרטן מסוג 1, בהתאמה עם הופעת רעלת הריון.

אַזהָרָה

יותר מדי ויטמין A יכול לגרום לתסמינים רעילים. אלה כוללים ראייה מטושטשת, בעיות עם תיאום, כאבי ראש, הקאות, סחרחורת ובחילות. רמות גבוהות של ויטמין A מאוחסן בגוף יכול להוביל מומים מולדים, בעיות בכבד, אוסטאופורוזיס ו חריגות של מערכת העצבים המרכזית. לחפש סריקה רפואית לגבי רמות בטוח של ויטמין A לפני שתתחיל להשלים אותו בתזונה אם אתה חולה סוכרת.